Երեւան քաղաքի 2022 թվականի բյուջեի փաստացի եկամուտները կազմել են 86 մլրդ 187 մլն դրամ, բյուջեի կատարողականը կազմել է 98,5 տոկոս: Երեւան քաղաքի 2022 թվականի ճշտված բյուջեով սեփական եկամուտները ծրագրվել են 34 մլրդ 560 մլն դրամ, փաստացի կատարողականը սեփական եկամուտների մասով կազմել է 102,4 տոկոս: Սեփական եկամուտների փաստացի հավաքագրման ցուցանիշն ավելի է 2021 թվականի համապատասխան ցուցանիշից 4,7 մլրդ դրամով. ներկայացնելով 2022 թվականի Երեւանի քաղաքապետարանի բյուջեի կատարողականի մասով որոշ ցուցանիշներ` ասել է քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լեւոն Հովհաննիսյանը:
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 6-ին քննարկվել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» ոլորտային հաշվետվությունը:
Ըստ Լեւոն Հովհաննիսյանի` պետական սուբվենցիոն եւ վարկադրամաշնորհային մասը նախատեսված է եղել 40 մլրդ 957 մլն դրամի չափով. փաստացի ծախսերը կազմել են 37 մլրդ 952 մլն դրամ կամ 92,7 տոկոսը: Նրա դիտարկմամբ պետական սուբվենցիոն եւ վարկադրամաշնորհային մասում առկա թերակատարումները հիմնականում պայմանավորված են պետության կողմից Երեւանի քաղաքապետին պատվիրակված վարկային ծրագրի չիրագործմամբ: Իսկ համայնքային մասում 2022 թվականին բյուջետային տարվա առկա մնացորդների կամ թերակատարումների վերաբերյալ, հիմնական զեկուցողը նշել է, որ համայնքային մի շարք ծրագրերով ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունները եւ դրանց կատարման համար բյուջետային միջոցները տեղափոխվել են ընթացիկ` 2023 թվականի բյուջետային տարի: 2022 թվականի բյուջեի կատարման արդյունքում ձեւավորված ազատ բյուջետային մնացորդները բաշխվել են 2023 թվականին Երեւան քաղաքի բյուջեի մի շարք կարեւոր նշանակություն ունեցող այնպիսի ծրագրերի իրականացմանը, ինչպիսիք են նախադպրոցական, առողջապահական հաստատությունների հիմնանորոգումը, հանգստյան գոտիների, զբոսայգիների կառուցումն ու հիմնանորոգումը եւ տրանսպորտային համակարգի արդիականացումը:
Լեւոն Հովհաննիսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, ներկայացնել պարզաբանումներ Երեւան քաղաքում նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում առկա խնդիրների, մետրոպոլիտենի գերծանրաբեռնվածությունը թոթափելու, ճանապարհների ծանրաբեռնվածության, համայնքների տարածքների գոտիավորման վերաբերյալ:
Մարզպետները եւս ներկայացրել են 2022 թվականի բյուջետային ծրագրերի կատարողականների հաշվետվությունները:

“Фактические доходы бюджета города Еревана на 2022 г. составили 86 млрд 187 млн ​​драмов, исполнение бюджета - 98,5%. Согласно уточненному бюджету столицы на 2022 г,, собственные доходы были запланированы в 34 млрд 560 млн драмов, фактическое исполнение по собственным доходам - 102,4%. Показатель фактического сбора собственных доходов на 4,7 млрд драмов больше соответствующего показателя 2021 г.”, - сообщил врио мэра Еревана Л.Ованнисян, представляя некоторые показатели исполнения бюджета мэрии Еревана на 2022 г.
6 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждался отчет об исполнении по указанным сферам Государственного бюджета РА на 2022 г.
По Ованнисяну, государственная субвенционно-грантовая часть планировалась в размере 40 млрд 957 млн ​​драмов, фактические расходы составили 37 млрд 952 млн, или 92,7%. Недостатки в государственных субсидиях и выдаче кредитов в основном вызваны невыполнением кредитной программы, делегированной государством мэру Еревана. А по поводу имеющихся остатков или недостатков   бюджетного 2022 года по муниципальной части главный докладчик отметил, что взятые на себя по ряду общинных программ договорные обязательства и бюджетные средства на их реализацию перенесены на текущий 2023 бюджетный год. Свободные остатки бюджета, образовавшиеся в результате исполнения бюджета 2022 г., направлены на реализацию ряда важных проектов городского бюджета Еревана в 2023 г. – таких,   как капитальный ремонт дошкольных и медицинских учреждений, строительство и капремонт зон отдыха, парков, модернизация транспортной системы.
Врио мэра Еревана ответил на вопросы депутатов, представил разъяснения по проблемам в дошкольных образовательных учреждениях, разгрузки метро, ​​пробок на дорогах, зонировании территорий общин столицы.